نحوه ی استفاده ی صحیح از ماله های پروانه ای

نحوه ی استفاده ی صحیح از ماله پروانه ای

اگر کار بتن ریزی انجام می دهید یا در زمینه ی ساخت و ساز فعالیت دارید، احتمالا با دستگاه های ماله موتوری (که به خاطر ظاهرسان با اصطلاح پروانه ای نیز شناخته میشوند) آشنایی دارید. ماله پروانه ای دارای تیغه های وارونه است که برای ماله کشی و تکمیل صفحه ی بتنی کاربرد زیادی دارد.

از ماله های موتوری در پروژه های بزرگ و کوچک ساختمانی استفاده می شود و و طراحی آن به دو صورت سرنشین دار و دستی است. استفاده از ماله موتوری آنقدرها هم دشوار نیست اما تسلط کامل بر آن مانند یک صنعتگر حرفه ای ممکن است ساعت ها طول بکشد.

اما نگران نباشید! این مقاله طرز استفاده ی صحیح و حرفه ای از ماله موتوری را به شما آموزش خواهد داد.

معرفی ماله های موتوری دستی

بیایید از ابتدا شروع کنیم. ماله های موتوری طراحی و عملکرد ساده ای دارند، اما به عنوان یک اپراتور حرفه ای این نوع تجهیزات، باید اجزای اصلی و نحوه ی کارکرد و دلیل انجام هر کارکرد را نیز بشناسید.

ماله موتوری دستی به طور کلی شش قطعه ی اصلی دارد: دسته، موتور، گیربکس، مجموعه ی عنکبوت، تیغه های ماله و در نهایت حلقه ی ایمنی.

دسته ی دستگاه و کنترل هایی که روی آن نصب شده است، به اپراتور کمک میکند تا بتواند آن را به راحتی کنترل کند. موتور، نیروی محرکه اصلی دستگاه است که شفت وارد شده به گیربکس را هدایت میکند. گیربکس قلب دستگاه است و نقش بسیار مهمی در عملکرد کلی ماله موتوری دارد. گیربکس به مجموعه ی عنکبوتی متصل شده و به آن نیرو می بخشد. به همین دلیل است که روی ماله باید یک گیربکس مهندسی شده و مطمئن داشته کار گذاشته شود.

از ماله موتوری چطور استفاده کنیم

گیربکس وظیفه ی هدایت عنکبوت را به عهده دارد. تیغه های ماله به مجموعه ی عنکبوت متصل هستند و هنگام حرکت یا موتور مانند فن می چرخند. در نهایت حلقه ی ایمنی دستگاه است که که مجموعه ی عنکبوت را در برمی گیرد و از تیغه های چرخان محافظت می کند.

پایه و اساس دستگاه ماله بتن

نقطه ی شروع دستگاه جاییست که ماله با سطح سیمان برخورد می کند. مانند لاستیک ماشین که به سطح خیابان تماس دارد. هدف کلی تمام ماله های موتوری، سبک تر کردن کار ماله کشی و تکمیل صفحه ی بتنی است.

در هر بتن ریزی، ماله کشی بتن یکی از مراحل بسیار مهم است. زیرا برای ادامه ی فرآیند تثبیت بتن و خارج کردن آب و شیره ی اضافی بتن، باید از ماله موتوری استفاده شود. فرایند ماله کشی به رساندن بتن با کیفیت به سطح صفحه ی بتنی نیز کمک می کند. در مرحله ی نهایی، جهت سفت شدن بتن و بهبود ظاهر صفحه ی بتنی نیز ماله کشی اهمیت زیادی دارد.

یکی از عوامل مهم هنگام ماله کشی زمان بندی است. اینکه چه زمانی باید ماله کشی شروع شود تا بهترین نتیجه حاصل شود.

اتصالات : تیغه و کفه

هنگامی که آماده ی شروع ماله کشی شدید، باید لوازم جانبی و تیغه ها ی مناسب را انتخاب کنید. ماله های موتوری از تیغه ها و سایر اتصالات صفحه ای استفاده می کنند که بر روی بازوهای مونتاژ عنکبوت نصب شده اند تا نتیجه مطلوب را در این فرایند به دست آورند.

سینی های شناور، دیسک های فلزی بزرگی هستند که با چسباندن روی تیغه های ماله به قسمت پایین دستگاه متصل می شوند. سینی یا کفه های شناور در همان مراحل اولیه ماله کشی مورد استفاده قرار می گیرند، زمانی که پیمانکار می خواهد روی صفحه ی سیمانی روند ماله کشی را آغاز کند. ازآنجا که سینی در اصل دیسک های بزرگی هستند که به پایین دستگاه متصل می شوند، سطح بزرگی از این سینی ها کمک می کند تا وزن دستگاه به طور مساوی در سطح وسیعی توزیع شود و اجازه می دهد تا برروی بتن شناور شود که در صورت استفاده از تیغه های معمولی در مراحل اولیه ممکن است این اتفاق رخ دهد.

هدایت ماله های پروانه ای موتوری

تیغه های شناور تیغه های انعطاف پذیر گسترده ای هستند که معمولا روی تیغه های تکمیل کننده چسبانده می شوند و نتایج آن مشابه تابه های شناور خواهد بود. تیغه های شناور همچنین به توزیع وزن دستگاه در سطح بزرگتری کمک می کند و به اپراتور اجازه می دهد تا زودتر فرایند ماله کشی را شروع کند. این تیغه ها انعطاف پذیری بالایی دارند و در مراحل اولیه لجن  زدایی و خروج بتن را به حداقل می رسانند.

نوع دیگری از تیغه ها، تیغه های ترکیبی هستند که نسبت به تیغه های تکمیل کننده عریض تر و انعطاف پذیرتر هستند و به پیمانکار کمک می کنندکه بتواند فرآیند ماله کشی را زودتر آغاز کند. تیغه ها از فلز قابل انعطاف گسترده تری ساخته شده اند که وزن دستگاه را توزیع می کند و به دستگاه اجازه می دهد تا وزن خود را به طور مساوی بر روی سطح بتن به عنوان ماله کش اپراتور تقسیم کند. انعطاف پذیری این نوع تیغه بیشتر است و در هنگام نصب، امکان تماس تدریجی بین سطح تیغه و بتن را فراهم می کند. این تیغه ها نیز مشابه تیغه های شناور، تهاجم کمتری دارند.

تیغه های تکمیل کننده از تیغه های ترکیبی باریک تر هستند و لبه ی بیشتری دارند. هرچه تیغه محکم تر و سفت تر باشد، اپراتور هنگام حرکت لبه ی تهاجمی تری روی سطح سیمانی خواهد داشت.

متصل کردن تیغه ها

اپراتور ماله موتوری برای کنترل میزان لبه ی تیغه ای که می خواهد در تماس با سیمان از آن استفاده کند به این سه مورد نیاز دارد:

  1. ادامه روند سوزاندن آب از سطح سیمانی (حذف آب اضافی یا محبوس شده)
  2. به سطح رساندن بهترین کیفیت سیمان
  3. پایان دادن به صافی و سختی سیمان به میزان دلخواه

سینی ماله موتوری معمولا به قسمت پایینی تیغه ها متصل می شوند و تیغه ها در حالت صفر تنظیم می شوند. تیغه های شناور به تیغه های تکمیل کندده متصل می شوند و با شیب صفر شروع به کار می کنند. تیغه های ترکیبی معمولا با شیب صفر یا بسیار جزئی شروع به کار می کنند و سپس با سفت و سخت شدن صفحه ی سیمانی به تدریج سطح تیغه ها نیز افزایش پیدا می کند.

تیغه های تکمیل کننده معمولا زمانی استفاده می شوند که بتن کمی بیشتر سفت شده و شیب را میتوان شدیدتر کرد تا آب اضافی از سطح سیمان خارج شود.

در زمان اضافه کردن شیب دقت لازم را داشته باشید و از شیب دادن ناگهانی و با زاویه زیاد خودداری کنید تا برش یا شکستگی در سطح بتن ایجاد نشود.  به عنوان یک قاعده کلی ، همیشه با زاویه کمی شروع کنید و در صورت لزوم به آرامی آن افزایش دهید.

هدایت ماله های دستی

روش ماله کشی دستی نیز بسیار آسان است. بالا کشیدن دسته ی دستگاه آن را به سمت چپ و پایین دادن دسته آن را به سمت راست هدایت می کند. اپراتور می تواند به جای راه رفتن پشت دستگاه، با کمی فشار دسته ی راست به سمت پایین و دسته ی چپ را به سمت بالا  دستگاه را به سمت راست حرکت دهد و برعکس. این دو روش ساده امکان کنترل کامل دستگاه و سهولت هدایت آن را برای اپراتور فراهم می کند.

نحوه ی استفاده ی صحیح از ماله پروانه ای

هدایت ماله های سرنشین دار

هدایت و کنترل ماله موتوری سرنشین دار نیز خیلی نیز دشوار نیست. اما یادگیری حرکات و جزئیات ظریف دستگاه کمی زمان لازم دارد. در این ماشینها، اپراتور دستگاه بر روی صندلی ای که بین دو مجموعه عنکبوت مجهز به تیغه های ماله قرار گرفته است می نشیند. اپراتور دو اهرم برای کنترل حرکت دستگاه در اختیار دارد که این اهرم ها در قسمت سمت راست و سمت چپ صندلی نصب شده اند.

اهرم سمت چپ به اپراتور این امکان را می دهد تا دستگاه را سمت جلو و عقب و سمت راست هدایت کند. اهرم سمت راست در هر چهار جهت حرکت می کند و اپراتور به کمک آن می تواند دستگاه را به جلو، عقب، چپ و راست هدایت کند.

کار کردن با ماله موتوری سرنشین دار

حرکت هر دو دسته به سمت جلو باعث می شود دستگاه به سمت جلو حرکت کند. حرکت هر دو دسته به سمت عقب باعث عقب رفتن ماله موتوری می شود. اگر دسته ی سمت راست را به سمت چپ حرکت دهید دستگاه نیز به چپ حرکت می کند.  اگر دسته ی راست را به سمت راست حرکت دهید دستگاه نیز به سمت راست خواهد رفت.

از آنجا که اهرم های راست و چپ می توانند همزمان استفاده شوند ، دامنه حرکتی که اپراتور می تواند ایجاد کند منحصر به فرد و خاص است. ای نوع دسته های کنترل شونده انعطاف پذیری فوق العاده ای در حرکت دستگاه دارند. در واقع یک اپراتور با تجربه می تواند به راحتی یک سطح وسیع را ماله کشی کند و کار را به خوبی پیش ببرد.

خلاصه و نتیجه گیری مطلب

همانطور که گفته شد ، درک و عملکرد ویژگی های اساسی یک ماله بتن موتوردار بسیار آسان و  همچنین منطقی است. اگر برای کار با ماله به عملکردهای ذکر شده در بالا توجه کنید و از ایمنی کامل آن اطمینان داشته باشید، نتایج بسیار خوبی را در پروژه های ساختمانی خواهید داشت.

نکته ی مهم کار با این ماشین ها میزان و زمان مناسب استفاده از آن در پروژه های ساختمانی است. این نکته ی مهم با تجربه به دست خواهد آمد. اکثر پیمانکاران برای تعیین زمان مناسب برای استفاده از آن ها روش خاص خود را دارند. ( برای مثال چگونگی و مدت زمان مناسب برای ماله کشی.)

با پیروی از تکنیک های ساده ای که در بالا گفته شد و آشنایی با نحوه عملکرد دستگاه روی سطح بتنی ، شما به یکی از صنعتگران حرفه ای تبدیل می شوید و می توانید به بتن صاف و صیقلی و هم چنین باکیفیت دست پیدا کنید.

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]
نوشتن دیدگاه