آشنایی با ماله های موتوری و کاربرد آنها در کف سازی

ماله پروانه ای چیست

ماله موتوری چیست؟ ماله پروانه ای چیست؟ احتمالا اگر در صنعت ساختمان سازی تازه کار باشید این سئوال برای شما بوجود آمده است. اما اگر بتن ریزی دارید، یا در مکانهای ساختمانی کار می کنید، احتمالاً با ماشین ماله موتوری آشنا هستید. این ماشین ها دستگاه هایی هستند که مانند فن های وارونه روی سطح بتن نیمه خیس حرکت میکنند و برای ماله کشی و برای پرداخت نهایی سطوح بتنی استفاده می شوند.

معمولا از این دستگاه در پروژه های با اندازه متوسط ​​و بزرگ استفاده می شوند و می توانند یک سطح بزرگ بتنی را مسطح کنند. استفاده از ماله پروانه ای از دیدگاه مبتدی کار چندان دشواری نیست اما برای تسلط بر آنها و استفاده از آنها مانند یک صنعتگر، باید چند ساعت زمان گذاشت. شما در نهایت باید بتوانید از آنها مانند یک اپراتور باتجربه از آنها استفاده کنید.

بازرگانی لرزان صنعت انواع ماله پروانه ای از برندهاهای مختلف و ابعاد گوناگون را ارائه میدهد.

این مقاله برای کسانی که شاید چندان با ماله های موتوری آشنا نباشند، اصول اساسی برای درک و کارکرد صحیح این دستگاه ها را ارائه می دهد.

اجزای ماله های موتوری

بیایید از ابتدا شروع کنیم. ماله های موتوری در طراحی و عملکرد بسیار ساده هستند، اما به عنوان یک اپراتور باید از هر نوع تجهیزات، مؤلفه های اصلی، نحوه کار و اینکه چرا آنها مهم هستند، اطلاعات داشته باشید.

6 قسمت کلی در این ماشین به شرح زیر است:

– دسته
– موتور
– گیربکس
– مونتاژ عنکبوتی
– تیغه های ماله
– حلقه ایمنی

ماله پروانه ای چیست

دسته به اپراتور این اجازه را می دهد که ماله و کنترل هایی را که روی دسته نصب می شوند را هدایت کند.
موتور اصلی ترین نیروی محرکه پشت دستگاه است و ستونی را که وارد جعبه دنده می شود، هدایت می کند.
گیربکس قلب واحد است که عملکرد و اداره ماله را بسیار مهم و عالی ایفا می کند. گیربکس مونتاژ عنکبوتی را به ماله متصل کرده و به آن قدرت می دهد. به همین دلیل داشتن جعبه دنده قابل اطمینان و مهندسی شده برای هر ماله موتوری بسیار مهم است. گیربکس مونتاژ عنکبوتی را نیز هدایت می کند.
تیغه های ماله مانند موتور حرکت می کنند و به مونتاژ عنکبوتی متصل می شوند.
سرانجام حلقه ایمنی وجود دارد که مونتاژ عنکبوتی را در بر می گیرد و از تیغه های چرخان محافظت می کند.

شاسی ماله

شاسی دستگاه ماله پروانه ای در واقع قسمتی است که دستگاه با سطح زمین تماس پیدا میکند. هدف کلی هر ماله پروانه ای این است که کار ماله کشی و تکمیل بتن را سبک تر کند و در پایان بتن ریزی سطح بتن را صاف کند و صیقل دهد.

در هر نوع بتن ریزی، گام مهمی برای فشرده سازی بتن، ادامه روند تحکیم بتن و کمک به فرآیند فشردن آب اضافی و لعاب وجود دارد. فرآیند ماله کشی نیز کمک می کند تا لعاب غلیظ موجود در بتن به سطح آن برسد. ماله کشی همچنین در پایان پروژه نقش اساسی دارد، زیرا به سخت شدن بتن کمک می کند و ظاهر غلیظ شده و تمام شده را بهبود می بخشد.

یکی دیگر از مهمترین فاکتورها در ماله کشی زمانبندی است، یعنی باید بدانید چه زمانی بتن تازه را بریزید و ماله کشی را شروع کنید. برای جزئیات بیشتر در این مورد به مقاله “اصول ماله کشی موتوری” مراجعه کنید.

تیغه ها و سینی

هنگامی که شما می خواهید ماله کشی را شروع کنید، باید حتما اتصالات و تیغه های مناسب ماله موتوری را انتخاب کنید. ماله های موتوری از تیغه ها و صفحات دیگری مانند اجزایی که روی بازوهای مونتاژ عنکبوتی سوار شده اند، تشکیل شده است. این اجزا و اتصالات باعث دستیابی بهتر به نتیجه مطلوب تر می شوند.

سینی ماله صفحات فلزی بزرگی هستند که با بسته شدن به تیغه ماله موتوری ، به پایین آنها وصل می شوند. سینی ها در مراحل اولیه ماله کشی استفاده می شوند و معمولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که پیمانکار بخواهد خیلی سریع فرایند ماله کشی را شروع کند.

تیغه و سینی ماله پروانه ای

از آنجا که سینی ماله پروانه در اصل دیسک های بزرگی هستند که به قسمت پایین ماله می چسبند، به توزیع مساوی وزن دستگاه کمک می کنند و به دستگاه اجازه می دهند تا در محیط های بزرگتر و وسیع تر بهتر کار کند. اگر برای ماله کشی مساحت های بزرگ از تیغه های معمولی استفاده کنید، ممکن است خیلی زود مجبور به تعویض تیغه ها شوید.

به طور کلی تیغه ها از فلز انعطاف پذیر وسیع تری ساخته شده اند که وزن دستگاه را توزیع می کنند و به ماله اجازه می دهند وزن خود را به طور مساوی بر روی سطح بتن پخش کند. انعطاف پذیری تیغه ها امکان اتصال تدریجی تر بین سطح تیغه و بتن در هنگام تعویض را فراهم می آورد. همچنین تیغه ها در هنگام بالاتر رفتن سطح از بهم خوردن تعادل ماله موتوری جلوگیری می کنند.

تیغه های شناور تیغه های انعطاف پذیر گسترده ای هستند که به طور معمول بر روی قسمت انتهایی ماله چسبانده می شوند و نتایج مشابهی را با سینی ماله ارائه می دهند. تیغه های شناور به اپراتور اجازه می دهند تا در مراحل اولیه بتن ریزی، ماله کشی را شروع کند. این تیغه ها در هنگام قرارگرفتن، انعطاف پذیر هستند و ضخامت بتن را در مراحل اولیه به حداقل می رسانند.

تیغه های ترکیبی گسترده تر هستند و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به تیغه های دیگر دارند. پیمانکار با استفاده از تیغه های ترکیبی می تواند سریعتر بتن را ماله کشی کند و فرآیند ماله کشی را زودتر شروع کند.

تیغه های پلاستیکی از پلاستیک بسیار متراکم ساخته شده اند و پایدارتر و محکم تر از دیگر تیغه ها هستند. هنگام استفاده از تیغه های پلاستیکی هیچ رد و اثری بر روی ماله باقی نمی ماند. طول عمر این تیغه ها بالاتر است و برای پرداخت بتن و صاف کردن سطح آن بسیار عالی می باشند.

دلیل استفاده از تیغه ها در ماله

اپراتور برای ماله موتوری از تیغه استفاده می کند تا بتواند 3 کار زیر را انجام دهد:

1. به منظور از بین بردن آب اضافی موجود در بتن
2. برای آوردن بهترین شیره سیمان به سطح بتن
3. صاف کردن و صیقل دادن بتن تا حدی مطلوب و موثر

فرمان و هدایت دستگاه

استفاده از ماله موتوری بسیار راحت است اما برای استفاده مطلوب تر از آن بهتر است که از یک اپراتور استفاده کنید. دسته واحد را به سمت چپ و به بالا حرکت دهید، سپس با فشار وارد کردن به دسته، آن را به سمت راست حرکت دهید.

یک فرمان جایگزین نیز در پشت ماله موتوری قرار دارد که با خم کردن به سمت راست و فشار وارد کردن به آن می توانید ماله را هدایت کنید. سپس با وارد کردن یک فشار جزئی به دسته آن را به سمت چپ حرکت دهید.

با این دو روش ساده می توانید کامل و به راحتی ماله موتوری را کنترل کنید و به آسانی آن را هدایت کنید.

ماله موتوری چیست

روشن کردن ماله موتوری

قبل از روشن کردن ماله موتوری ابتدا باید کلاچ ماله را چک کنید. سپس از سالم بودن تسمه ها و محکم بودن پیچ ها مطمئن شوید. تیغه ها را در جای خود قرار داده و محکم کنید. حالا می توانید ماله را روشن کنید.

برای روشن کردن این ماشین ابتدا دکمه پاور را در حالت روشن قرار دهید. سپس شیر سوخت (بنزین) را باز کنید. حالا هندل را بکشید تا موتور روشن شود. اگر موتور خفه کار می کرد یا ریپ می زد، بعد از چند لحظه ساسات را ببندید.

همانطور که در بالا گفته شد، استفاده از ماله های موتوری بسیار آسان و راحت است. به دستور العمل ها و نکاتی که در بالا گفته شد توجه و عمل کنید تا به بهترین نتیجه دست یابید. طبق نکات گفته شده و اصول ایمنی عمل کنید تا بتوانید در همه پروژه ها به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کنید.

مهم ترین مولفه در کار کردن با این دستگاه ، این است که شما بدانید چه زمانی باید از آن استفاده کنید. ظرافت ماله و سایز آن نیز در روند کار بسیار تاثیر دارد.

شما با پیروی از تکنیک های ساده فوق و آشنایی با نحوه عملکرد ماله می توانید به یکی از صنعتگران خبره و متخصص تبدیل شوید و هر پروژه بتن ریزی و ماله کشی را با بهترین نتیجه ممکن به پایان برسانید.

نکات مهم هنگام ماله کشی

هنگام استفاده از ماله موتوری و شروع ماله کشی به نکات زیر حتما توجه کنید:

– اگر وسط کار آب روی بتن دیده شد، صبر کنید آب تبخیر شود یا آن را خشک کنید. برای این کار می توانید از گونی استفاده کنید زیرا گونی سریع آب را جذب می کند.

– بتن تازه ریخته شده را به هیچ وجه ماله کشی نکنید.

– هنگامی که بتن خشک شد از ماله استفاده کنید. اگر جای پای اپراتور روی بتن باقی ماند، موردی ندارد اما نباید پا داخل بتن فرو برود.

از ماله موتوری در کجاها و برای چه کارهایی استفاده می شود؟

از ماله پروانه ای برای موارد زیر استفاده می شود:

– کف سازی سطح های بزرگ و کوچک

– فشرده کردن بتن

– از بین بردن سنگ ریزه های موجود در بتن

– صاف کردن و صیقل دادن لبه های تیز بتن

– از بین بردن ناهمواری های موجود در سطح بتن

– بتن کاری کف پارکینگ ها، فرودگاه ها، نمایشگاه ها، پیاده روها، پمپ بنزین ها و سالن های ورزشی

– زیر سازی سطوح موزاییکی و سرامیکی

– بتن ریزی کف مجتمع ها و برج ها

– ساخت دیوارهای بتنی

برای تعیین قیمت ماله موتوری باید به عوامل مختلفی توجه داشت. مهم ترین عامل، حجم کار و سطحی است که می خواهید ماله کشی کنید. مورد بعدی سایز ماله موتوری و نوع انتخابی شما است. بنابراین نمی توان قیمتی ثابت تعیین و اعلام کرد. شما باید ابتدا دستگاه مورد نیاز خود را انتخاب کنید تا بتوانید قیمت آن را متوجه شوید.

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]
نوشتن دیدگاه