نکته هایی برای ویبره زنی مناسب بتن

اصول ویبره کردن بتن

با اعمال ارتعاش در بتن خیس می توان کیفیت بتن را به میزان قابل توجهی بهبود داد. نتیجه به دست آمده و افزایش کیفیت بتن در حال حاضر به حدی ثابت شده است که ویبره زنی بتن یک روش کار کاملا پذیرفته شده در پروژه های ساختمانی تبدیل شده است.

ویبره داخلی رایج ترین روش برای تقویت بتن در سطوح ضخیم ، دیوارها و ستون ها است. ویبراتورهای بتن به دلیل طراحی ، اندازه ، وزن ، مانور پذیری و قیمت مناسب، یک وسیله بسیار کاربردی هستند.

به طور معمول ، ویبراتورهای داخلی به عنوان یک “برگ برنده” برای پروژه محسوب نمی شوند ، اما برای تهیه یک بتن با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار هستند. زمان بندی انجام ویبره زنی نیز بسیار مهم است، بنابراین باید پیمانکار با تجهیزات مناسب برای کار در زمان مناسب حضور داشته باشد.

برای دستیابی به یک نتیجه خوب در عملیات ویبره کردن مخلوط بتن، شما نیاز به شیلنگ ویبراتور و ویبراتور بتن مناسب برای پروژه تان نیاز خواهید داشت.
ویبره زنی بتن

مزایای تقویت بتن با ویبره زنی

 • تراکم بیشتر بتن
 • استحکام بیشتر
 • پیوند بهبود یافته با فولاد تقویت کننده
 • پیوند بیشتر در اتصالات ساختمانی
 • دوام بیشتر
 • پرداخت نهایی مطلوب و مناسب
 • کاهش مقدار سیمان مورد نیاز از طریق استفاده از میکسرهای خشک کن.

رعایت اصول ویبره زدن بتن

از اصول پایه ای ویبره زنی بتن تثبیت مخلوط با از بین بردن هوای محبوس در آن است. ویبره زنی شامل مجموعه ای از تکانه های فشاری سریع است که اصطکاک سطح بین ذرات با اندازه های مختلف در مخلوط را تا حد زیادی کاهش می دهد. نتیجه تغییر شکل مجدد این ذرات در جرم متراکم تر است. در طی فرآیند ارتعاش ، هوای به دام افتاده ناخواسته به سطح هدایت میشود.

هنگامی که ویبراتور در بتن غوطه ور می شود ، دامنه (حرکت دایره ای) ویبراتور بتن محکم را به یک جرم سیال و روان تبدیل می کند. بتن تحت تأثیر ارتعاش ایجاد شده حرکت قابل توجهی خواهد داشت ، اما باید به خاطر داشت که حرکت بتن هدف اصلی نیست ، بلکه از بین بردن هوای داخل آن هدف اصلی است. بتن باید تا حد امکان در محل نهایی قرار گیرد و با ویبراتور در امتداد قالب حرکت نکند. با این کار از جداسازی مخلوط بتن جلوگیری می شود.

پس از ریختن بتن و رسیدن به سطح نسبتاً کافی ، برای خلاصی از مخلوط هوای باقی مانده در آن باید یک الگوی منظم از وارد کردن و خارج کردن ویبراتور در آن انجام شود. کل منطقه بتن ریزی شده باید پوشش داده شود. ویبره زنی کم (برداشت بیش از حد سریع ویبره) همراه با ضربه زدن از اشکالات بسیار متداول است و با انجام آنها کار به درستی انجام نخواهد شد . بسیار مهم است که اپراتور در انجام ویبره زنی توجه کند که تمام بخشهای بتن لرزانده شود. تمام نواحی و گوشه ها با دقت ویبره شوند در صورت لزوم همپوشانی انجام شود.

فاصله بین ورود شیلنگ ویبراتور باید حدود 1 ½ برابر شعاع تحریک مؤثر سر شیلنگ یا شعاع نفوذ باشد. منطقه مؤثر کارکرد ویبراتور با مشاهده حباب های هوا در حال محو شدن در سطح اطراف سر ویبراتور مشخص می شود.

جابجایی صحیح ویبراتور مستلزم فرو کردن سریع ویبراتور در بتن تازه و سپس برداشتن آن با سرعت یک اینچ در ثانیه است. این امر به این دلیل است که حباب های هوا به طور طبیعی در بتن معمولی با همان سرعت بالا می روند. سوراخ نهایی بعد از برداشت کامل ویبراتور باید کاملاً پوشانده شود. اگر این اتفاق نیفتد، یا مخلوط خیلی سفت است یا فرکانس ویبراتور نادرست است. ویبره بتن وقتی کار خود را انجام داده است که یک سطح نازک خامه ای شکل درخشان روی سطح بتن ظاهر شود.

اصول ویبره کردن بتن

هنگام ریختن دیوارها و ستون ها ، بتن به طور معمول در قالب های 20 اینچ (توصیه می شود) تا لایه های 48 اینچ (بلندی‌ها) قرار می گیرد. سر ویبراتور را باید به سرعت در تمام طول عملیات داخل بتن فرو برود و برای 5 تا 15 ثانیه در آنجا نگاه داشته شود. سپس باید به آرامی خارج شود و هوای گرفتار شده را به سطح بیاورد. همه نقاط غیر همسطح باید ویبره شود و در هر لایه ، پوکر ویبره باید در حدود شش اینچ به لایه قبلی نفوذ کرده و به مدت 5-15 ثانیه جابجا شود تا دو لایه کاملا همگن شوند.

انتخاب نوع ویبراتور مناسب برای هر پروژه به چندین عامل مختلف بستگی دارد:

 • نوع بتن ریزی: دیوار ، کف ، ستون و غیره.
 • ارتفاع دیوار یا سازه
 • عرض دیوار یا سازه
 • در دسترس بودن برق در محل کار
 • فاصله منبع برق
 • مشخصات خاص پروژه ساخت و ساز
 • افت بتن
 • طراحی مخلوط بتن

انواع مختلفی از تجهیزات برای انجام ویبره زنی داخلی وجود دارد. انواع ویبراتورهای برقی ، ویبراتورهای با دور بالا ، ویبراتورهای بادی و ویبراتورهای دوشی بنزینی باشد. پرسیدن برخی از سؤالات اساسی مانند اندازه و نوع پروژه کمک خواهد کرد تا بهترین ویبراتور برای آن انتخاب شود. پیروی از این تکنیک های ویبره زنی ساده، یک بتن با کیفیت ارائه می دهد.

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 1 میانگین: 5]
نوشتن دیدگاه