نحوه عملکرد ویبراتور و شیلنگ ویبره

استفاده از ویبراتور بتن و شیلنگ ویبراتور

مدلهای مختلفی از ویبراتورهای بتنی در بازار وجود دارد و از آنها استفاده میشود. اما آیا می دانید چرا این ابزار مورد نیاز هستند؟ هنگامی که بتن ریخته می شود، ممکن است صدها یا حتی هزاران حباب هوا در آن ایجاد شود که به طور قابل توجهی میتواند بتن را تضعیف کند. راه حل معمول برای رفع این مشکل که در بسیاری از موارد از آن استفاده میشود، استفاده از ویبراتور بتن است. ویبراتورهای بتنی با ایجاد لرزشهای قوی ، توسط شیلنگ ویبراتور ، در بتن تازه ریخته شده با یک ویبراتور مکانیکی، حباب های هوا را از بین می برند.

سه راه مختلفی که میتوان از ویبراتورهای بتنی استفاده کرد.

سه روش معمول برای استفاده از ویبراتورهای بتن عبارتند از:

لرزاندن قالب: ویبراتور های برقی یا بادی خارجی بر روی دیوار قالب نصب می شوند. برای بتن ریزیهای بزرگتر، ویبراتورهای خارجی اغلب 6 اینچ از یکدیگر فاصله دارند. این روش برای مراحل پایانی بتن ریزی و قبل از شکل گیری نهایی آن بیشتر به کار میرود.

لرزاندن سطح: ویبراتورهای بزرگ (گاهی اوقات به نام “جهنده ها” خوانده میشوند) به صورت دستی بر روی سطح بتن قرار داده می شوند. تعداد آنها با توجه به عمق بتن ریزی تعیین میشود. ویبراتور ها همچنین برای فراهم کردن سطح صاف بتن به کار میروند، که این موضوع به خصوص هنگامی که ظاهر یک کار مهم است، بسیار پرکاربرد خواهد بود.

لرزاندن داخلی: ویبراتور داخلی بتن بیشتر از دو نوع قبلی در پروژه ها استفاده می شود. بسیاری از آنها تنها می توانند توسط یک اپراتور مورد استفاده قرار بگیرند. این فرآیند نسبتا ساده است: کارگر به سرعت ویبراتور را داخل بتن خیس فرو میبرد ، و سپس آن را به آرامی از بتن خارج می کند.

کارکرد شیلنگ ویبراتور بتن

چه مقدار هزینه کردن برای ویبراتور بتن مناسب است؟

این مطلب نادرست است که بیشترین میزان بتن که در زیر قرار دارد را نمیتوان به خوبی مرتعش کرد و لرزاند.  بهترین روش کار با یک ویبراتور داخلی این است که شیلنگ ویبراتور را به آرامی، حدودا با سرعت یک اینچ در ثانیه، از بتن خارج کرد. تا زمانی که حباب ها همچنان قابل مشاهده هستند لرزش بیشتر لازم است. پیمانکاران گاهی از کارگران میخواهند تا این کار وقت گیر را “کارآمد”، و به سرعت انجام دهند، اما این موضوع میتواند باعث نتیجه ای نامطلوب شود. اگر شما شیلنگ ویبره را برای مدت زمان بسیار زیادی در بتن نگه دارید، آب و دیگر ترکیبات از هم جدا میشوند و باعث ایجاد مشکلات دیگری، از جمله کاهش قدرت بتن و یا ناهمواری آن میشوند.

نکاتی درباره استفاده از ویبراتور و شیلنگ ویبراتور

 • بهتر است که یک ویبراتور بتن یدکی آماده دیگر به عنوان کمک تهیه شود در صورتی که ویبراتور اول نتواند به خوبی کار کند یا به مشکل بر بخورد ، بتوان از دیگری استفاده کرد.
 • اندازه استفاده از ویبراتور بسته به میزان و عمق بتن ریزی شما میباشد. مراقب باشید تا بیش از اندازه یا کمتر از میزان مورد نیاز از ویبره استفاده نکنید.
 • هنگام ریختن بتنی که خود بخود تثبیت شده و خودش را میگیرد، میتوان از استفاده از ویبره صرف نظر کرد.
 • اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی در لایه های قبلی بتن ریزی شده نفوذ کنید تا از عدم چسبندگی کافی بین لایه ها جلوگیری شود. شیلنگ ویبراتور باید حداقل 6 اینچ به لایه قبلی نفوذ کند.
 • شیلنگ ویبراتور بتن باید به صورت عمودی مورد استفاده قرار بگیرد تا دارای حداکثر اثر باشد.
 • از خم کردن بیش از اندازه شیلنگهای ویبره پرهیز کنید. ممکن است باعث شکستن آنها بشوید.
 • یک اشتباه رایج این است که از لرزاننده به عنوان یک ابزار بتن ریزی استفاده کنید. اگر این کار را بکنید، یک سطح ناصاف ایجاد میکنید و تاثیر منفی روی مخلوط بتن خواهید گذاشت.
 • شیلنگ ویبراتور باید حداقل 10 ثانیه داخل بتن نگه داشته شود.
 • ویبراتور بتن باید با سرعت متوسط که از 3 اینچ در ثانیه بیشتر نشود ، از مخلوط بتن بیرون کشیده شود؛ اغلب یک اینچ در هر ثانیه بهترین نتیجه را به دست می آورد.
 • استفاده از شیلنگ ویبراتور بتنسری ویبراتور بتن باید کاملا به داخل بتن فرو رود.
 • هر بار که ویبراتور وارد بتن می شود، شعاع عمل آن باید با شعاع مرحله قبلی همپوشانی داشته باشد. یک اندازه گیری خوب برای این مورد این است که شعاع عمل چهار برابر قطر نوک ویبره باشد.
 • قبل از انجام ویبره، اطمینان حاصل کنید که این منطقه قبلا توسط دیگر همکاران مورد ارتعاش قرار نگرفته است.
 • هنگامی که مطمئن شدید دیگر حبابهای هوا از مخلوط بتن خارج نمیشود میتوانید ویبره کردن را متوقف کنید.
 • ویبراتور را تا هنگامی که نوک آن کاملا داخل بتن نشده است روشن نکنید.
 • برای کارهای سبکتر بهتر است از ویبراتورهای قابل حمل سبک وزن استفاده کنید.
 • ویبره را به زور به داخل بتن فشار ندهید.
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]
نوشتن دیدگاه

برو بالا