معرفی لوله های کاروگیت

هدف از نگارش این محتوا ﺁشنایی بیشتر شما با لوله کاروگیت است. در واقع لوله کاروگیت نوعی لوله دوجداره است که امروزه کاربرد بسیار وسیعی در صنعت و شهرسازی پیدا کرده است. معمولا این لوله ها از پلی اتیلن ساخته می شوند و به همین دلیل به آن ها لوله های دوجداره پلی اتیلن نیز گفته می شود.

در واقع به دلیل اینکه این لوله ها دوجداره هستند لذا وجود این دو جدار سبب می شود که مایعات با فشاری کنترل شده از آن عبور کنند. این مزیت سبب شده است که لوله های کاروگیتی که در فاضلاب ها استفاده می شوند دارای استحکام بالایی باشند و بتوانند فشار بسیار زیاد در زیر زمین را تحمل کنند.

به طور کلی این لوله ها نسبت به سایر لوله ‌ها از مقاومت و دوام بالاتری برخوردار هستند. این ویژگی سبب شد که امروزه از این لوله ها در صنعت و شهرسازی به وفور استفاده شود. به دلیل استحکام و انعطاف پذیری بالای این لوله ها امروزه از این لوله های مدرن در انواع صنایع اعم از زهکشی آب، در زیر پل ها، حمل مواد اسیدی و بازی، لوله های فاضلاب آدم رو، پساب های صنعتی و … استفاده شود.

ولی عمده ترین کاربرد مصرفی این لوله ها چه در سطح جهان و چه در ایران در لوله های فاضلاب ها است به همین دلیل به این لوله ها لوله های فاضلابی هم گفته میشود. حال اگر تمایل دارید که با لوله کاروگیت و قیمت لوله کاروگیت بیشتر ﺁشنا شوید می توانید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی لوله های کاروگیت

در واقع این مدل از لوله ها جزء لوله های مدرن محسوب می شوند و جنسشان از پلی اتیلن با دانسیته بالا است. برای اطلاعات کامل خواندن مطلب لوله پلی اتیلن را پیشنهاد میکنیم. همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم لوله کاروگیت به دلیل ویژگی ‌های منحصر به ‌فرد و ساختار ویژه ای که دارد نسبت به سایر لوله ها پرکاربردتر است. این لوله ها از دو جدار مجزا تشکیل شده اند که سبب استحکام بالای این لوله ها شده است.

جدار بیرونی این لوله به صورت مارپیچی و فنری و با حلقه ‌هایی متحدالمرکز است و سیاه رنگ می باشد که مجموعه ‌ای از ردیف‌ ها و شیارها روی سطح آن وجود دارد و جدار داخلی آن حالتی صاف و صیقلی و بدون شیار دارد. این ویژگی لوله کاروگیت سبب شد که مایعات و سیالات از درون آن به راحتی و بدون داشتن فشار عبور کنند و به همین دلیل در این زمینه بسیار پرکاربرد است.

لوله کاروگیت

شیارها و فنری بودن جدار بیرونی لوله نیز سبب افزایش مقاومت لوله در برابر فشار بالا و تنش می شوند. لازم به ذکر است بدانید لوله های کاروگیت را می توان هم از فولاد و هم از پلاستیک های مثل پلی اتیلن ساخت ولی به دلیل اینکه لوله کاروگیت پلی اتیلن نسبت به سایر جنس های لوله کاروگیت دارای مزایای سیار زیادی است لذا این نوع لوله با اختلاف بسیار بالایی پرمصرف ترین و پرکاربردترین لوله کاروگیت برای پروژه های شهری و جاده ای است.

علاوه بر این از دیگر ویژگی های این نوع لوله این است که می تواند روکش دار یا آستردار باشد مثل لوله کاروگیت پی وی سی که دارای پوششی از جنس الیاف است البته نوع بدون پوش این لوله کاربرد بیشتری دارد. این نوع لوله از ویژگی های بسیار خاصی برخوردار است که از جمله آن می توان به انعطاف پذیری، دوام و استحکام، مناسب و به صرفه بودن قیمت لوله کاروگیت و سبکی و حمل راحت آن اشاره کرد.

مزایای لوله های کاروگیت

 1. طول عمرحداقل 50 سال
 2. انعطاف پذیری بالا در مواجه با فشار خارجی و ترافیکی و تحمل بار
 3. مقاومت در برابر نور خورشید و اشعه ماورابنفش (UV)
 4. مقاومت شیمیایی بسیار عالی در برابر اسید ، باز ، نمک های صنعتی ، گازهای حاصل از فاضلاب
 5. مقاومت در برابر خورندگی خاک
 6. وزن بسیار کمتر لوله های پلی اتیلنی نسبت به لوله های بتنی ، فولادی ، چدنی و…و حمل و نقل آسان تر و اررزانتر به دلیل سبکی
 7. نصب آسان و سریع
 8. امکان اتصال لوله ها به یکدیگر و آب بندی 100 در صد و بدون نشتی
 9. مقاومت جوش بالا به دلیل هم­جنس بودن جوش و لوله
 10. مقاومت بالا در برابر سایش ، شکستگی و ترک (در مقابل زلزله) و امکان ترمیم در صورت شکستگی با استفاده از دستگاه جوش اکستروژنی
 11. ضریب زبری کمتر نسبت به سایر لوله ها و میزان رسوب پذیری کمترو در نتیجه بهبود خواص هیدرولیکی

لوله­ اسپیرال کاروگیت

مزیت بزرگ تکنولوژی تولید لوله­ های دوجداره با دیواره ساختمند این است که این لوله­ های پروفیل­دار وزن بسیار کمی دارن.د اما در عین حال می­توانند برای کاربردهای با  بار استاتیکی و دینامیکی بالا نیز مورد استفاده قرار گیرد. برای تولید لوله­ های اسپیرال کاروگیت با همان خصوصیات تحمل بار استاتیک نسبت به یک لوله تکجداره با ضخامت بالا ، مواد بسیار کمتری لازم است، این بدان معنی است که صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های مواد مصرفی صورت می­پذیرد.

مزایای لوله کاروگیت برای هر هندسه پروفیلی بار استاتیک قابل تحمل توسط فاکتوری از مدول الاستیسیته مواد مصرفی در ساخت لوله (که واحد آن نیوتن بر میلیمتر مربع است (N/mm2) )  و ممان اینرسی (گشتاور دوم سطح) هندسه پروفیل (که واحد آن (mm4/mm) میابشد) که به قطر لوله اشاره دارد، تعیین می گردد.  که نتیجتا به آن سفتی ای حلقوی گفته می­شود. با استفاده از یک طراحی هوشمندانه پروفیل می توان وزن لوله اسپیرال کاروگیت را تا 65٪ در مقایسه با یک لوله تک جداره با ضخامت بالا با همان سفتی حلقوی کاهش داد.

لوله­ های اسپیرال کاروگیت از ایمنی و دوام بالایی برخوردار هستند. ضخامت دیواره های لوله های اسپیرال کاروگیت را می توان در مراحل کوچک و افزایش تدریجی با باری که باید تحمل کند تطبیق داد.

لوله های کاروگیت چه کاربردهایی دارند

لوله کاروگیت به دلیل استحکام و انعطاف پذیری بالایی که دارد برای زهکشی آب ، در زیر پل ها ، حمل مواد اسیدی و بازی، لوله های فاضلاب آدم رو ، پس آب های صنعتی و… مورد استفاده قرار می گیرد ولی استفاده عمده آن ها در جهان و ایران در لوله های فاضلاب است و به همین دلیل به این مدل از لوله، لوله ی فاضلاب هم گفته می شود.

استفاده از لوله کاروگیت در زیر زمین سبب شده تا تولید کنندگان آن از شیارهای بیرونی برای افزایش استحکام این لوله ها استفاده کنند یا برعکس با توجه نیاز لوله های مقاوم در زیر زمین استفاده از لوله های کاروگیت آغاز شد. لذا تغییر شکل در این نوع لوله در زیر زمین کمتر اتفاق می افتد و در برابر فشار و حتی لرزش های زلزله نیز مقاوم می باشند.

استفاده از لوله کاروگیت

امروزه استفاده از این نوع لوله در زیر زمین برای انتقال مواد، کاربرد فراوانی یافته است. از آنجا که جنس لوله های کاروگیت پلی اتیلن بوده و این ماده به صورت صنعتی و آزمایشگاهی تولید می شود، لذا منابع کمتری نیاز دارد و می توان هزینه ی پایین تری نیز در قبال آن پرداخت کرد. همچنین لوله کاروگیت دارای قابلیت بازیافت نیز می باشد و اگرچه طول عمر زیادی دارد اما خاصیت بازیافت این ماده سبب شده تا نگرانی بابت ضایعات آن وجود نداشته باشد.

لوله کاروگیت را می‌توان در انواع سیستم‌های انتقال مایعات به کار برد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • سیستم‌های آبیاری
 • شبکه‌های جمع‌آوری و انتقال فاضلاب‌های شهری
 • شبکه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی در شهرها و مناطق صنعتی و کشاورزی.
 • سیستم‌های انتقال آب باران
 • سیستم‌های انتقال مواد صنعتی، مانند اسیدها، بازها، نمک‌ها و غیره
 • سیستم‌های زهکشی
 • تأسیسات تصفیه آب
 • مخازن ذخیره مواد و مایعات
 • سیستم‌های تقسیم‌کننده آب
 • سیستم‌های انتقال آب ثقلی
 • سیفون‌های آب در جاده‌ها و رودخانه‌ها
 • معابر آدم ‌رو (Manhole)

ویژگی های لوله کاروگیت

یکی از ویژگی های بارز لوله های کاروگیت این است که پلی اتیلن به کار رفته در تولید این نوع لوله ها واکنش پذیری بسیار کم و قابل صرف نظر دارند و این امر باعث میشود که بتوانیم از این لوله ها علاوه بر مصارف زهکشی و فاضلابی در مصارف صنعتی برای جابه جایی مایعاتی نظیر اسیدها ، بازها ، و سایر مواد خورنده استفاده کرد.

همچنین به خاطر اینکه پلی اتیلن از ارزش غذایی برخوردار نیست این قابلیت را دارند که در مکان هایی که محیط پیرامون لوله شرایطی مانند زمین های شور ویا موقعیت هایی که پیرامون لوله جوندگان ویا میکرواورگانیسم ها موجود هستند بتوانیم از این لوله ها استفاده کنیم

خاصیت دیگر این لوله ها این است که لوله های کاروگیت قابلیت انعطاف پذیری دارند و در اثر اعمال بار و یا فشار توسط محیط اطراف که شامل وزن خاک و سنگ موجود در محل دفن ویا … میشوند آسیبی نبینند و همچنین در مراحل حمل و نقل و رساندن لوله ها از کارخانه محل تولید تا مکان نصب در اثر تنش های وارد شده دچار آسیب و شکستگی نشوند .

همان طور که اشاره نمودیم این لوله ها دارای ویژگی های منحصربه فردی هستند که شامل موارد زیر می باشند:

 • مقاومت بسیار بالا نسبت به سایر لوله ها خصوصا این که نسبت انواع لوله‌ های پلاستیکی از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است.
 • ماندگاری بسیار بالای این لوله ها از دیگر ویژگی های خاص آن ها است به گونه ای که عمر مفید این لوله ها بیش از ۵۰ سال تخمین زده شده است و حتی می توان از ان ها تا 100 سال هم استفاده کرد.
 • همان طور که گفتیم جدار داخلی این لوله ها صاف و صیقلی و بدون شیار است به همین دلیل سیالات به راحتی از درون آن عبور می کنند. این ویژگی سبب شد که بتوان از لوله های با قطر کم هم در پروژه های لوله گذاری استفاده کرد و با این کار در هزینه پروژه صرفه جویی کرد. همچنین این صاف بودن سبب می شود که اصطکاک به پایین ‌ترین حد خود برسد و رسوبی در لوله باقی نماند و بهره‌ وری انتقال آب نیز بیشتر می‌شود.
 • انعطاف پذیری و حالت گیر بودن، سرعت نصب بسیار بالا و سبک وزن بودن و حمل راحت این لوله ها از دیگر مزایای منحصر به فردشان است.
 • این لوله ها را می توان در اندازه و قطرهای بزرگ نیز تولید کرد.
 • هزینه ساخت و تولید بسیار پایین و قابل بازیافت بودن لوله کاروگیت از دیگر ویژگی های لوله کاروگیت است.
 • در آخر که این لوله ها ارزش غذایی ندارند و لذا جوندگان و میکروارگانیسم به ان ها حمله نمی کنند به همین دلیلکمتر دچار پوسیدگی، ترک خوردگی و خراب شدن می ‌‌شود.

قیمت لوله کاروگیت

با توجه به مزایای ذکر شده امروزه افراد زیادی به دنبال خرید لوله های کاروگیت هستند و به همین دلیل می خواهند بدانند که قیمت لوله کاروگیت چگونه محاسبه می شود. در این راستا باید بدانید که قیمت این لوله ها بسته به عوامل مختلف متفاوت است. یعنی عوامل مختلفی بر قیمت این لوله ها تاثیر می گذارند که از جمله این عوامل می توان به سایز لوله، وزن لوله، مدل لوله، تعداد لوله، روش نصب، طول شاخه و … اشاره کرد. همچنین هر کدام از لوله ها کاربرد خاص خود را دارند و بسته به نوع کاربرد قیمتشان نیز متفاوت است. شما می توانید جدیدترین قیمت لوله کاروگیت را با تعرفه کارخانه ای به راحتی از نمایندگی های فروش این محصولات بدست آورید.

کارخانه لوله کاروگیت

لوله کاروگیت در ایران در شهرهای ساوه، گرمسار، سنندج، مشهد، تبریز، قزوین اهواز و قم و کرمان تولید می شود که البته نکته مهم دیگر در خرید این است که هزینه ی حمل لوله تا محل پروژه را محاسبه کنید ما در لوله آنلاین سعی کرده ایم که از نزدیکترین انبار به پروژه لوله ها را به مشتریان عزیز تحویل دهیم.

لوله های کاروگیت حجیم و سبک هستند بنابراین واردات این نوع لوله اصلا کار اقتصادی نیست بنابراین شرکت های ایرانی و سرمایه گذاران ایرانی خط لوله لوله از کشورهای آلمان، هند و چین وارد کردند و لوله های کاروگیت را در ایران تولید کردند. از طرفی هم لوله کاروگیت چه از مواد پی وی سی باشد و یا از مواد پلی اتیلن در ایران در پتروشیمی تولید می شود و مواد اولیه بسیار ارزان و مناسب به دست تولید کنندگان می رسد. البته مشکلات تولید همیشه در ایران بوده ولی در کل تولید لوله کاروگیت در ایران باعث سربلندی هر ایرانی ست.

کارخانه لوله کاروگیت شامل یک سوله برای دپو کردن مواد اولیه و یک سوله تولید است که در سوله تولید خط تولید شامل اکسترودر و کاروگیتور و کاتر و بارانداز مجموعه ما قیمت لوله کاروگیت را مناسب تعیین کرده است چرا که هزینه های تولید بسیار پایین است و محصول نهایی با قیمت مناسب به دست مشتری می رسد و می توانید به راحتی نسبت به انجام یک خرید با صرفه اقدام نمایید.

ناگفته نماند که لوله های تولید شده در کارخانه لوله آنلاین طی انجام تغییراتی خاص عمر طولانی تر و کیفیتی بهتر خواهند داشت، بنابراین نیازی به هیچ گونه نگرانی در خصوص میزان استحکام و مقاومت لوله ها ندارید، ناگفته نماند که این تغییرات در قالب های لوله ها انجام شده و نتایج شگفت انگیزی را به دنبال داشته است.

برو بالا